Petulla jo tradicionale

February 18, 2017


to nuk janë petullat tona tradicionale, as ato tipike amerikane, por pamjen e kanë të tillë. Në fakt petullat tona tradicionale nuk i kam gatuar ndonjëherë vet. Arsyeja është se nuk më pëlqejnë dhe aq shumë. Kur shkojmë tek mami Lika dhe kemi neps për pëtulla na i përgatit ajo. Petullat që do ju tregoj sot bëhen shumë kollaj dhe nuk thithin fare vaj. Nga jashtë bëhen mjaft krokante dhe brenda të buta. Mund t'i shoqëroni me sheqer pluhur, mjaltë, reçel, djathra.


Përbërësit:

50gr gjalp

120 ml qumësht

50 gr sheqer

250 gr miell

Baking powder

Vaj per skuqjePërgatitja:
Shkrijmë vajin në mikrovalë, shtojmë qumështin, sheqerin dhe trazojmë me një lugë druri. Hedhim miellin bashkë me sodën për pjekje, përziejmë sa mielli të njomet i tëri nga përbërësit e lëngshëm. Masa është gati.

Me duar bëjmë forma rrethore si për biskotë dhe me gisht krijojmë vrimën në mes. Është e shpejtë dhe e kollajtë. Ndërkohë vajin për skuqje duhet ta kemi vënë të nxehet në zjarr mesatar. Kur filloni ti skuqni këto petulla mos u largoni nga këndi juaj i punës pasi marrin ngjyrë shpejt dhe kërkojnë të kthehen nga ana tjetër, me pak fjalë skuqja e tyre është një proçes që nuk të lodh. I shërbeni të ngrohta sipas dëshirës. Ju bëftë mirë.


  • Share:

You Might Also Like

0 comments