Krepat e Bledit

October 31, 2016

Në shtëpinë tonë ka disa gatime që i përgatit vetëm bashkëshorti im. Një nga këto gatime janë krepat. Bledi bën vet të gjithë proçesin, përgatitje, gatim, mbushje dhe servirje sipas kërkesave :). Unë nuk kam tentuar ta mësoj asnjëherë hapjen e krepave në tigan, pasi jam në duar të sigurta me ato që Bledi na servir. Krepat e Bledit janë një recetë e çertifikuar :), pasi është ajo qe bëjnë kreperitë në Tiranë :). Fëmijët preferojnë vetëm dy shije, të famshmen nutela, si dhe shijen e kripur me proshut, djath pice dhe krem djathi. Krepat dhe waffles (recetën e waffles do e postoj kur t’i përgatisim për këtë sezon) janë gatimet e mëngjeseve të fundjavës, ditëve të ftohta të dimrit. Sezoni sapo ka filluar :).

Përbërësit
3 vezë
400 gr miell
600 ml qumësht
1 lugë çaji kripë
1 lugë çaji sheqer
2 lugë gjelle vaj
Vanilje

Përgatitja

Përpara se të fillojmë përgatijen e brumit të krepave, vëm tiganin e posaçëm në flakë mesatare sepse duhet të jetë i nxehtë. Përgatisim brumin, duke filluar me rrahjen e vezëve, shtimin e qumështit, vajit, sheqer, kripë, vanilje dhe në fund miellin. Rrahim për disa minuta. Mirë do ishte që brumi i krepave të rrinte të paktën 30 minuta në qetësi përpara se ti përgatisnim.
Fillojmë me pjekjen e krepave dhe mbushjen e tyre sipas dëshirës. Ju bëftë mirë.
  • Share:

You Might Also Like

2 comments

  1. I will try your receipe!! Nuk i hedh birre ti ? <3

    ReplyDelete